Eksperci Radzą. Algorytmy i protokoły korekty w środkowej części twarzy - Estolan
Bez nazwy 1

Eksperci Radzą. Algorytmy i protokoły korekty w środkowej części twarzy

Korekta estetyczna wymaga indywidualnego podejścia, w związku z czym lekarze przywiązują dużą wagę do sprawdzenia indywidualnych cech każdego pacjenta. Zajmuje to dużo czasu i nie zawsze zapewnia pożądane rezultaty.

W tym zakresie eksperci opracowali specjalne protokoły – Algorytmy Estolan.

Ich głównym celem jest pomoc w wyborze prawidłowego punktu wstrzyknięcia preparatu,  a także ilość objętości wstrzykiwanego wypełniacza, w celu osiągnięcia najbardziej estetycznych i harmonijnych rezultatów.

Algorytmy Estolan: dokładność korekcji za pomocą wypełniaczy

Pacjenci najczęściej koncentrują się na tych obszarach, które wywołują u nich niepokój, nie zwracając uwagi na inne, nie mniej wyraźne zmiany związane ze starzeniem się.

Zadaniem lekarza jest ocena stanu pacjenta i przeprowadzenie korekty, tak aby wynik zabiegu był jak najbardziej naturalny i harmonijny.  

Algorytmy Estolan pozwalają na uwzględnienie anatomii twarzy pacjenta i jej podstawowych proporcji.

Dzięki temu, lekarz z łatwością, po dokonaniu kilku dokładnych iniekcji, jest w stanie osiągnąć doskonały efekt wolumetrii i liftingu.

Stan pacjenta – kryteria skuteczności dla wypełniaczy korekcyjnych

Ważne jest, aby lekarz rozumiał, dlaczego pacjent zwrócił się do niego o pomoc. Czy kierowało nim uczucie zmęczenia, uczucie niepokoju czy też był to inny powód.

Warto  zaznaczyć przeprowadzając korektę estetyczną,  jak ​​ważna dla skutecznego leczenia jest współpraca lekarza z pacjentem.

Ważnym krokiem w pracy z pacjentem jest również sporządzenie indywidualnego planu terapii. Dzięki niemu lekarz wykonujący wiele zabiegów jest w stanie odpowiednio dobrać preparat do wszystkich miejsc, na których pracuje.

Wypełniacze stosowane do zabiegów

System Algorytmu  Estolan został opracowany w oparciu o linię produktów Techderm™ – wypełniaczy Estolan®

Należą do nich:

•    Estolan® Finelines™;

•    Estolan® Derm™;

•    Estolan® Deep™;

•    Estolan® Derm Plus™.

Tak szeroki wybór wypełniaczy daje lekarzowi możliwość pracy we wszystkich obszarach twarzy, z jednakową wydajnością w zakresie podnoszenia tkanek i wolumetrii.

Algorytm korekcji wypełnienia  

Algorytm Estolan nie może być określany jako zbiór ścisłych reguł postępowania. Ten system to wytyczne, które mogą znacznie ułatwić pracę specjalistów medycyny estetycznej.

Dla każdego pacjenta tworzony jest unikalny algorytm korekcji uwzględniający wszystkie anatomiczne cechy jego twarzy, a także zmiany związane z wiekiem, które wymagają zastosowania wypełniaczy. Następnie opracowywany jest plan działań, których realizacja zapewni w efekcie doskonały rezultat.

Algorytmy nie pozbawiają lekarza kreatywności. Niektórzy pacjenci będą chcieli usunąć z twarzy oznaki zmęczenia, za to dla innych ważniejsze będzie wyeliminowanie opadających powiek.

Każdy pacjent jest indywidualny, a ten system ma na celu podkreślenie tego w najlepszy możliwy sposób.

Preparat dobiera się w zależności od charakterystyki obszaru, który ma zostać skorygowany. Jeśli pacjent wymaga uzupełnienia objętości, lepiej zastosować preparat Estolan® Derm Plus™,  jeśli liftingu – Estolan® Deep.

Największym i najczęstszym problemem estetycznym pacjentów są obwisłe policzki tak zwane przez pacjentów „chomiki”

Chomiki to defekt estetyczny, który charakteryzuje się nadmiernym obniżeniem skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej twarzy głównie w obszarze żuchwy. Pacjenci znają go raczej pod nazwą „opadających policzków” i jest to jeden z najczęstszych powodów dla których szukają specjalisty w dziedzinie medycyny estetycznej.

Skąd się biorą obwisłe policzki: podstawowe mechanizmy powstawania

Chomiki to defekt estetyczny, który za pomocą technik małoinwazyjnych jest bardzo trudny w korekcji.

Chomiki obciążają twarz, zmniejszają wyrazistość rysów twarzy. Ale lekarze estetyczni,  są  przyzwyczajeni i przygotowani do spełnienia oczekiwań naszych pacjentów.

Konieczne jest podkreślenie następujących przyczyn powstawania chomików:

1.    Osłabienie więzadła żuchwy – umiejscowionego w okolicach powstawania chomików;

2.    Pomniejszenia kości jarzmowej i żuchwy;

3.    Nadmierna aktywność mięśnia szerokiego szyi i mięśnia obniżającego  kąta ust, które „ciągną” tkanki twarzy ku dołowi.

Po 35-40 roku życia we wszystkich warstwach tkanki twarzy zaczynają pojawiać się zmiany hormonalne i metaboliczne. Dominują procesy utleniające, uszkadzające struktury glikozaminoglikanów (związków chemicznych w skórze właściwej) i więzadeł. To z kolei prowadzi do zmniejszenia elastyczności skóry, a następnie do opadnięcia tkanek.

Więzadła osłabiają się, podskórna tkanka tłuszczowa zaczyna opadać. Jeśli odkładanie tkanki tłuszczowej jest nadmierne, może to jedynie podkreślić  i pogłębić efekt chomików. W niektórych przypadkach zwiotczenie jest spowodowane atonią mięśni żwaczy.

Istnieją dwie główne metody przywracania owalu twarzy z wykorzystaniem preparatów z kwasu hialuronowego:

1. Praca w środkowej części twarzy;

2. Technika kombinowana (środkowa część twarzy i dolna część, żuchwa).

Środkowa część twarzy jest głównym obszarem korekt  estetycznych, ponieważ praca ze zmianami związanymi z wiekiem w tym obszarze pozwala uzyskać najbardziej widoczne efekty. Nie trzeba  jednak zapominać o zasadach bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć niepożądanych komplikacji, wiedza anatomiczna jest podstawą  dobrze i prawidłowo przeprowadzonych procedur.

Korekcja twarzy: cechy anatomiczne środkowej części twarzy

Środkową część twarzy odgraniczają w górnej części więzadła okolic oczu  a dolnej części więzadła  jamy ustnej. W tym obszarze znajduje się tętnica twarzowa- największa tętnica twarzy.

W 30% przypadków tętnica twarzowa przechodzi przez przyśrodkową bruzdę podniebienną

W 70% nosowo-wargowych

W środkowej części twarzy znajdują się obszary struktur tłuszczowych:

  • Struktury z głęboko umiejscowioną tkanką tłuszczową
  • Struktury tkanki tłuszczowej w okolicy nosowo-wargowej, znajdujące się pomiędzy fałdami policzkowymi a bruzdą nosowo-wargową
  •  przyśrodkowe struktury tkanki tłuszczowej
  • przedział środkowego policzka
  • obszary z tkanką tłuszczową pod oczodołami- właśnie zanik w tej okolicy tkanki tłuszczowej powoduje starzejący wygląd twarzy

Okrężny mięsień oka jest granicą pomiędzy powierzchownymi i głębokimi strukturami  tłuszczu, które obejmują przyśrodkowy i boczny obszar płaszczyzny mięśnia okrężnego oka, oraz głęboką płaszczyznę policzka.

Mechanizmy zmian związanych ze starzeniem w środkowej części twarzy

Wraz z wiekiem niektóre struktury tkanki tłuszczowej zanikają podczas gdy inne ulegają atrofii: tkanka tłuszczowa w obszarze nosowo-wargowym wzrasta a wszystkie inne struktury tkanki tłuszczowej zmniejszają objętość i przesuwają się w dół, co nadaje  charakterystyczny wygląd starzejącej się twarzy.

Z biegiem lat dochodzi do resorpcji kości orbitalnych w kierunku przyśrodkowym i bocznym, a skóra staje się cieńsza.

Tak więc podczas estetycznej korekcji środkowej części twarzy u młodych pacjentów należy położyć nacisk na obszary z lokalizacją głębokiego tłuszczu, podczas gdy u starszych pacjentów więcej uwagi należy poświęcić powierzchniowym obszarom.

W zależności od indywidualnych cech klienta, stosuje się technikę kaniuli lub bolusa. Na przykład, jeśli potrzebne jest uzyskanie bardziej naturalnego efektu, należy użyć kaniuli. Jeśli efekt jest bardziej geometryczny, wówczas używa się techniki bolusa (częściej w przypadku młodych pacjentów).

Jeśli chomiki znajdują się na początkowym etapie powstawania – korekta środkowej części twarzy jest wystarczająca, aby przywrócić wyraźny owal twarzy. Dokładnie tak, jakby krawędzie obrusu były napięte, gdybyśmy na przykład umieścili na nim wazon.

Jeśli efekt uzyskany w środkowej części twarzy nie jest wystarczający, by przywrócić jej owal, konturowaniu poddaje się dolną część twarzy i żuchwa.

Polecamy wykonywanie tej procedury w następujący sposób:

  1. Wypełnić objętość środkowej części twarzy techniką Algorytmów Estolan
  2. Implantować wypełniacz Estolan® Derm Plus wzdłuż konturu żuchwy odbudowując kąt żuchwy i bródkę: powyżej i poniżej chomików (tworząc jakby poduszkę i usztywnienie pod chomikami).

Wybór preparatów

W środkowej części twarzy preparat  należy podawać głęboko. Stosuje się Estolan® Derm Plus u młodszych osób lepiej użyć Estolan® Deep, ponieważ wybór tego filleru pozwala  uzyskać bardziej trwały wynik.

Techniki algorytmów w środkowej części twarzy.

Rysunek- znakowanie  jest najważniejszą częścią korekty, ten etap pozwala dokładnie ustalić lokalizację tkanki tłuszczowej, a także pozwala wybrać odpowiedni punkt iniekcji.

  • Pierwsza linia – to pozioma linia,  która łączy brzeg oka z brzegiem ucha.
  • Druga linia to śródpoliczkowa linia która łączy brzeg nosa i środek ucha.
  • Trzecia linia – linia jarzmowa,  która łączy kącik ust z brzegiem oka

Punkt iniekcji powinien znajdować się na wysokości bocznej powierzchni kości jarzmowej.

Za pomocą kaniuli 25G lub 23G wypełnia się 3 punkty w głębszych warstwach  tkanek. Najlepiej wykonać tę procedurę za pomocą kaniuli (23G 70 mm). Dobre wyniki daje również uzupełnienie utraconej objętości pod zmarszczkami, które można również wykonać za pomocą kaniuli używając  Estolan® Derm . Taka objętość posłuży jako dodatkowe rusztowanie, wsparcie i usztywnienie opadłych policzków.

Zaletą tej metody jest jeden punkt wejścia,  który pomaga zniwelować ból i zmniejszyć ryzyko powstawania powikłań.

Środkowa część twarzy jest jednym z najważniejszych obszarów korekcji estetyczny.

www.estolan.pl

Udostępnij post

ZOBACZ INNE WPISY NA NASZYM BLOGU